Katoen Natie zet een nieuwe stap in de modernisering van haar havenoperaties. Met de ingebruikname van drie Mantsinen 300-kranen, verspreid over drie kaaien in de Antwerpse haven, kiest het bedrijf resoluut voor meer snelheid, kwaliteit en veiligheid. Met deze investering in de grootste hydraulische kranen ter wereld wil het bedrijf de doorlooptijd van operaties verkorten en tegelijk de kwaliteit en veiligheid verder verbeteren.
Op 1 september vond de officiële inhuldiging van de kranen plaats in aanwezigheid van Katoen Natie-voorzitter Fernand Huts en Mia Mantsinen, CEO van Mantsinen Group. Tijdens de ceremonie ontving Huts niet alleen de symbolische sleutel van de nieuwe machines, maar ook een bijzonder kunstwerk van de Belgische kunstenaar D.D. Trans: een miniatuur Mantsinen-kraan gecombineerd met een dinosaurus. Het speelse werk verwijst naar het T-Rex skelet dat Huts recent aankocht voor het Boerentorenproject.
In 2024 bestelde Katoen Natie via Heavy Handling drie Mantsinen 300-kranen op mobiele onderwagens. Elke kraan werd uitgerust met een snelwisselsysteem en een set gespecialiseerde hijsaccessoires. Eén kraan kon meteen uit voorraad geleverd worden, de andere twee werden op maat gebouwd en binnen het jaar in gebruik genomen.
De kranen zullen ingezet worden voor het laden en lossen van staalproducten, houtpakketten, big bags en ander breakbulk, maar ook voor containers en bulkgoederen. Dankzij het snelwisselsysteem kunnen machinisten eenvoudig wisselen tussen verschillende hijsgereedschappen, zoals een container spreader, coilklem of bulkgrijper. Twee van de drie kranen beschikken bovendien over een hoog portaalonderstel en een langere arm, waardoor het mogelijk is om grotere zeeschepen efficiënt te laden en te lossen.
De keuze voor Mantsinen-hydraulische kranen was weloverwogen. Via een eerdere overname had het bedrijf al ervaring opgedaan met dit type kraan. De positieve resultaten overtuigden om de inzet van hydraulische kranen verder uit te breiden.
Waar traditionele havenkranen werken met kabelsystemen, gebruikt de Mantsinen 300 een vaste arm met hydraulische cilinders. Dit levert snellere werkcycli, hogere precisie en meer veiligheid op.
“Dit is een investering in veiligheid én betere dienstverlening,” zegt Hendrik Geerts, Manager Operations bij Katoen Natie. “Met de Mantsinen-kranen kunnen we schepen sneller afhandelen, waardoor ze vroeger kunnen vertrekken. Dat betekent onder meer een besparing op liggelden voor onze klanten. Ondanks de hoge snelheid blijven we zeer precies werken. Dankzij de hydraulisch aangestuurde hijsaccessoires verkleint bovendien het risico op ongevallen of schade aanzienlijk. Dat komt zowel de veiligheid van onze mensen als de kwaliteit van de lading ten goede. Een echte win-win.”
Daarnaast zijn de kranen uitgerust met de innovatieve HybriLift®-technologie, een hybride aandrijving die de uitstoot van uitlaatgassen tot 50% vermindert.
Als invoerder van Mantsinen in België is Heavy Handling bijzonder trots dat wij deze drie uitzonderlijke kranen mochten leveren aan Katoen Natie. Deze investering bewijst dat innovatie, efficiëntie en duurzaamheid hand in hand kunnen gaan in de haven van Antwerpen.